BALLINA

Fjala e kryeshefit të AMMK-së

Të nderuar vizitorë të portalit te Agjencionit per Mbrojtjen e Mjedisit te Kosovës. Të respektuar dashamirës të mjedisit, mirë se erdhët në shtëpinë tonë, dyert e se cilës janë gjithmonë të hapura për ju. më shumë

Parashikimi i motit për ditët në vazhdim sipas IHMK

Në ditën në vazhdim vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit të cilat burimin e kanë nga ana veriore e vendit. Presioni atmosferik është nën konditat e normales me tendenca ngritjeje. Në këto kushte gjatë gjithë javës do të mbajë mot relativisht i qetë. Mëngjeset do të jenë me mjegull kryesisht nëpër ultësira, kurse gjatë ditës do të mbajë mot i vranët dhe me intervale kohore me diell. Reshje të dobëta mund të ketë vetëm ditën e premte nëpër disa lokalitete. Temperatura më e ulët e ditës do të luhatet në mes -2 gradë C deri 3 gradë C, kurse maksimalet e ditës pritet të arrijnë në mes 12 gradë C e deri në 14 gradë C. më shumë

Formohet shoqata “Parqet Dinarike”- Dy parqe nga Kosova pjesë e saj

Rreth 60 parqe nga rajoni i Ballkanit Perëndimorë kanë nënshkruar deklaratën për themelimit e shoqatës "Parqet Dinarike – rrjeta e zonave të mbrojtura të Dinarikeve" ku në mesin e tyre janë edhe dy zona të mbrojtura nga Kosova. Në Parkun Kombëtar Brijuni të Kroacisë është mbajtur Konferenca e tretë Ndërkombëtare e WWF-s mbi "Parqet e Harkut Dinarik" në të cilën 60 zona të mbrojtura nga tetë vende të rajonit me nënshkrimin e Deklaratës vendosën themelet e shoqatës "Parqet Dinarike”. Në mesin e parqeve që nënshkruan këtë Deklaratë janë edhe Parku Regjional “Gërmia” dhe Parku Kombëtar “Sharri”.më shumë